РИОСВ Хасково

Министерство на околната среда и водите

Регионалната инспекция по околната среда и водите – гр. Хасково

вторник, 19.03.2024 г.
Контакти

Адрес: 6300 Хасково,
ул. "Добруджа" 14

тел: 038/ 60 16 34
ел. поща: [email protected]

Банкова сметка

БАНКА: ТБ OББ АД
IBAN: BG44UBBS80023110028210
BIC: UBBS BGSF

Плащане чрез ПОС

Плащане на ПОС терминал във фронт офис на инспекцията. Приемане на всички видове транзакции с карти, носещи логата на Visa, Visa Electron, V PAY, MasterCard и Maestro.

Други

 2022
 2021
 2020
 2019
 2018
 2017
 2016
 2015
 2014
 2013
 2012
 2011
 2010
 2009
 2008
 2007
 2006
 -0001

Министър Нона Караджова подписа заповеди за обявяване на 6 нови защитени местности в региона
25/01/2013

Министър Нона Караджова подписа 11 заповеди за обявяване на нови защитени местности, 6 от които са на контролираната от РИОСВ- Хасково територия. Те се обявяват с цел опазване на редки растителни видове. 

Министър Нона Караджова подписа 11 заповеди за обявяване на нови защитени местности с обща площ 1268,983 дка. Новите защитени местности са предложени в рамките на проект „Изграждане на мрежа от защитени територии за опазване на растенията в България”, изпълняван от Института за биологично разнообразие и екосистемни изследвания към БАН, в сътрудничество с МОСВ. Те се обявяват с цел опазване на редки растителни видове, както следва:

1. Защитена местност „Находище на Ружевидна поветица” с цел опазване на растителен вид Ружевидна поветица и неговото местообитание в землището на село Ново село, община Ново село, област Видин.

2. Защитена местност „Находище на Триразделнолистен ериолобус-Ливадите” с цел опазване на растителен вид Триразделнолистен ериолобус и неговото местообитание в землището на село Белополяне, община Ивайловград, област Хасково.

3. Защитена местност „Находище на Жлезист лопен” с цел опазване на растителен вид Жлезист лопен и неговото местообитание в землището на село Българска поляна, община Тополовград, област Хасково (РИОСВ- Ст.Загора).

4. Защитена местност „Находище на Вебиев див бадем” с цел опазване на растителен вид Вебиев див бадем и неговото местообитание в землището на село Палат, община Струмяни, област Благоевград.

5. Защитена местност „Находище на Провански салеп-село Априлци” с цел опазване на растителен вид Провански салеп и неговото местообитание в землището на село Априлци, община Кирково, област Кърджали.

6. Защитена местност „Находище на Наделенолистно великденче” с цел опазване на растителен вид Наделенолистно великденче и неговото местообитание в землището на село Щит, община Свиленград, област Хасково.

7. Защитена местност „Находище на Уехтрицова урока-село Острица” с цел опазване на растителен вид Уехтрицова урока и неговото местообитание в землището на село Острица, община Две могили, област Русе.

8. Защитена местност „Находище на Триразделнолистен ериолобус-Даневата чешма” с цел опазване на растителен вид Триразделнолистен ериолобус и неговото местообитание в землището на село Белополяне, община Ивайловград, област Хасково.

9. Защитена местност „Находище на Жлезист лопен” с цел опазване на растителен вид Жлезист лопен и неговото местообитание в землището на село Браница, община Харманли, област Хасково.

10. Защитена местност „Находище на Родопски лопен” с цел опазване на растителен вид Родопски лопен и неговото местообитание в землището на село Горно Юруци, община Крумовград, област Кърджали.

11. Защитена местност „Търнавски Бакаджик” с цел опазване на растителен вид Тракийски клин, в землищата на село Търнава и село Победа, община Тунджа, област Ямбол.

Заповедите са на основание чл.39 във връзка с чл.33, ал.1, т.2 от ЗЗТ с цел опазване на растителни видове. С новообявените защитени местности, към януари 2013 г. общият брой на защитените територии в страната е 984, с обща площ 584 хиляди хектара, което съставлява приблизително 5,3 % от територията на страната. 

Със заповед на министъра на околната среда и водите са обявени и 25 броя вековни дървета от вида цер и благун на приблизителна възраст между 220 и 370 г., намиращи се в землището на с. Книжовник, обл. Хасково. Заповедите са на основание чл.110, във връзка с чл.109, ал.1 от ЗБР с цел опазване на забележителни дървета. Със заповедта се забраняват дейности, водещи до унищожаване, увреждане или влошаване на състоянието на защитените дървета. Нарушителите носят административно наказателна отговорност.

Съгласно Закона за защитените територии за защитена местност се обявяват територии с характерни или забележителни ланшдафти, включително такива, които са резултат на хармонично съжителство на човека и природата; местообитания на застрашени, редки или уязвими растителни и животински видове и съобщества. Защитените местности се управляват с цел запазване на компонентите на ландшафта, опазване, поддържане или възстановяване на условия в местообитанията, отговарящи на екологичните изисквания на видовете и съобществата – обект на защита; предоставяне на възможности за туризъм и за духовно обогатяване. В защитените местности се забраняват дейности, противоречащи на изискванията за опазване на конкретните обекти, предмет на защита.

Повече информация за ЗТ на територията на РИОСВ- Хасково тук.