Резерват: Вълчи дол
Биологично разнообразие
Територията на резервата включва разнообразни местообитания. В по-високите му части на неголяма площ са разположени гори с участието на бук, горун, благун и цер, но във “Вълчи дол” преобладава храстовата растителност представена от келяв габър, драка и мъждрян. Много характерни за резервата са съобществата на люляка, които заемат ниските билни части. 14 вида растения, срещащи се тук са включени в Червената книга и сред тях са: родопската горска майка, родопският силивряк и хипомаратума.
Резервата “Вълчи дол” се отличава с изключително разнообразие на грабливи птици. Тук са установени общо 23 вида, от които 21 са включени в Червената книга на България. Районът на резервата е много важно място за търсене на храна и почивка на световно застрашените от изчезване черен лешояд и царски орел.
Тук могат да бъдат видени още белоглавия лешояд, сокола скитник, черният щъркел, бухълът, скалната зидарка, синият скален дрозд и зеленогушата овесарка.
От влечугите и земноводните са установени 21 вида, като в резервата се срещат змиегущерът, тънкият стрелец, смока мишкар, змията червейница и вдлъбнаточелият смок.
От едрите бозайници могат да се видят вълкът, дивата свиня, сърната и еленът лопатар.
Международен природозащитен статус
Резерватът с част от Орнитологично важно място “Студен кладенец”, имащо световно значение. Предстои включването му в Общоевропейската екологична мрежа НАТУРА 2000.
Режим и статут
Съгласно Закона за защитените територии в резервата е забранена всяка човешка дейност. Достъпът е ограничен, предвижването става по определени пътеки, като е задължително предварителното съгласуване на всяко посещение. Резерватът се стопанисва и охранява от РИОСВ-Хасково.
Проблеми и заплахи
Сериозен проблем е бракониерският лов на едър дивеч.
Посещения
Съгласувайте вашите посещения с РИОСВ-Хасково. Не се отклонявайте от маркираните пътеки.